header image
N
Aktualności
Sport
Filmoteka Szkolna
KOŁO FILMOWE
Biblioteka - aktualności
Rekrutacja
Jubileusz 50-lecia
Jubileusz 45-lecia
Projekty unijne
Historia szkoły
Patron szkoły
Misja i wizja szkoły
Dyrekcja
Pedagog / Psycholog
Grono pedagogiczne
Rzecznik Praw Ucznia
Świetlica
Sekretariat
Dokumenty szkoły
Osiągnięcia uczniów
u
Dzwonki
Kodeks ucznia
Po lekcjach
Ciekawe linki
Plan lekcji
Organizacja roku szkolnego
Konkursy
r
Zebrania
Sześciolatek w szkole
K
Adres:
ul. Warszawska 19
66-400 Gorzów Wlkp.

Telefon:

0957320347

Email:
zso3@edu.gorzow.pl
Biblioteka - aktualności Drukuj E-mail

Rok Szkolny 2017/18


Teatrzyk Kamishibai – wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima

1 marca 2018 roku koło biblioteczne podsumowało projekt czytelniczy: Teatrzyk kamishibai – wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, w którym uczestniczyło 13 osób z klas 1- 5.
Uczniowie opracowali na kartach wybrane wiersze,  tworzyli ilustracje do każdego fragmentu a wyniki swoich prac przedstawili uczniom klas 1-5. Głównym bohaterem naszej opowieści był Dyzio marzyciel, którego historię przedstawiono za pomocą w wierszy Tuwima i Brzechwy.
 W ten sposób powstało 13 teatrzyków do następujących utworów:
Tuwim Julian:
Dyzio Marzyciel  - przygotowała Julia Szymanek 4a;
Kotek - przygotowała Nina Żołędziejewska 3a;
Rycerz Krzykawski – przygotował Kuba Pogonowski 5a;
Leń- przygotował Aleks Mazurek 5a;
Abecadło- przygotowała Zuzanna Kubicka 5a;
Ptasie plotki- przygotował Dawid Jasiński 5a;
Trudny rachunek- przygotowała Karolina Pogonowska 5a;
Rozmowa ptaków- przygotowała Marianna Modzelewska 2b;
Dzieci w polu – przygotowała Martyna Kapuścińska 1a.
Jan Brzechwa:
Zoo – przygotowała Klaudia Skowron 2a;
Skarżypyta – przygotowała Karolina Pawlus 2b;
Arbuz – przygotowała Zosia Prylińska 1a;
Pomidor – przygotowały Lena Chojnacka, Amelka Karolczyk 1a.
Historię Dyzia marzyciela opowiadała Julka Pisarek 5a.Spotkanie wigilijne w bibliotece!!
Tradycyjnie w bibliotece koło zorganizowało spotkanie przedświąteczne, na którym pojawiły się życzenia, smakołyki i prezenty.
W czasie spotkania podsumowaliśmy działania podejmowane w pierwszym półroczu roku szkolnego 2017/2018.Szkolny Konkurs  z  okazji  „Miesiąca Bibliotek Szkolnych” rozstrzygnięty!!!!!
Głosami uczniów wygrali:
  • W kategorii -- „Mistrz ciekawej historyjki”: Natalia Gierłowska, Lena Staszak, Oliwia Trawczyńska z 4c,
  • W kategorii -– „Mistrz ładnego pisania”: Natalia Disterheft  z klasy 6 a,
  • W kategorii -–  „Mistrz znaku biblioteki SP 17.”: Aleksandra Rogaczewska, Dominik Hlebik, Olgierd Starczewski, Kryspin Krasicki z 7a.
Gratulujemy!!!!!!!


Świat Fantazy

W tym tygodniu uczniowie klas czwartych zapoznali się z  książkami z gatunku fantazy, które można wypożyczyć w naszej bibliotece szkolnej. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, wysłuchały recenzji oraz fragmentów książek: „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki,
„Baśniobór” Brandona Mulla.
„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” Joanne Kathleen Rowling,
„Most do Terabithii” Katherine Paterson,
„Hobbit czyli tam i z powrotem” Johna Ronalda Reuela Tolkiena.
Na koniec uczniowie mieli możliwość obejrzenia i przeczytania książek fantazy i nie tylko. 


Konkurs na recenzję książki rozstrzygnięty!

Konkurs na recenzję książki „Moje literackie fascynacje” został rozstrzygnięty. 28 listopada 2017 roku  w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. nagrody wręczyła znakomita autorka książek dla dzieci i młodzieży Joanna Olech. Konkurs promował czytelnictwo i rozwijał talenty literackie wśród członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Udział wzięło 39 osób w trzech kategoriach wiekowych. Nasi uczniowie Karolina Pogonowska i Aleks Mazurek napisali recenzje w I kategorii wiekowej, do 14 lat. Karolina recenzowała książkę Francesco Simon „Koszmarny Karolek gnębi dogłębnie”, Aleks książkę Johna Ronalda Reuela  Tolkiena „HOBBIT, czyli tam i z powrotem”. I właśnie recenzja Aleksa zdobyła trzecie miejsce, a uczeń otrzymał bon na 80,00zł na zakup książek do księgarni Empik. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 
Recenzja Aleksa
Kiedy miałem 9 lat spytałem mamę,  czy mogę obejrzeć film pod tytułem „HOBBIT”. Moja mama powiedziała, że mam najpierw przeczytać książkę Johna Ronalda Reuela  Tolkiena, który żył w latach 1892-1973. Na początku nie byłem zadowolony, ale w miarę czytania, gdy akcja się „rozkręcała”, nie mogłem się oderwać od książki. Codziennie starałem się przeczytać co najmniej jeden rozdział. Książka opowiada o młodym hobbicie (Bilbo Bagginsie), który wraz z krasnoludami podróżuje przez całe Śródziemie, aby uwolnić królestwo krasnoludów od bezlitosnego Smauga.   „HOBBIT” to świetna książka, ponieważ przenosi nas do niesamowitego świata wymyślonego przez autora, w którym możemy napotkać fantastyczne stworzenia: elfy, krasnoludy, gobliny, bardzo dziwne i często straszne  istoty. Zachwycił mnie styl i słownictwo. Książka zawiera wiele barwnych, ciekawych i ładnych opisów, dzięki którym możemy lepiej sobie wyobrazić miejsca akcji. Kiedy ją czytałem, czułem się, jakbym to właśnie ja był główną postacią, dlatego w niektórych momentach bałem się, a w innych czułem radość, dumę, wstyd lub zdenerwowanie. Moim zdaniem nikt nigdy nie napisze lepszej historii niż ta. Polecam ją wszystkim miłośnikom fantasy oraz innym, którzy dopiero co poznają ten typ książek, aby zanurzyli się w tej właśnie opowieści. Polecam też inne powieści Tolkiena: „WŁADCA PIERŚCIENI” oraz „SILMARILLION”.
Recenzja Karoliny
Książkę, którą wybrałam do zrecenzowania, nosi tytuł „Koszmarny Karolek gnębi dogłębnie” . Jej autorką jest Francesco Simon. Wydała ona całą serię o Koszmarnym Karolku, ale napisała także książki pt. „Tylko nie gotujcie Kopciuszka” oraz Harcując z Herkulesem”. Francesca urodziła się 23 lutego 1955 roku w Saint Louis. Pracowała jako dziennikarka. Do przeczytania tej książki zachęcił mnie Święty Mikołaj, ponieważ podarował ją mojemu bratu bliźniakowi, a ja czytałam ją razem z nim. Lekturę czyta się bardzo przyjemnie, bo jest  w niej dużo kolorowych obrazków, które narysował Tony Ross. Książka jest przezabawna, opowiada o dwóch braciach: Karolku i Damianie. Karol to koszmarny chłopak, który uwielbia dokuczać swojemu młodszemu bratu. Z tego wynikają zaskakujące i dowcipne sytuacje. Wszyscy koledzy i koleżanki chłopców mają charakteryzujące ich przydomki np. Piskliwa Paulisia, Doskonały Damianek, Ordynarny Olo, Koszmarny Karolek. Uwielbiam tę książkę. Czytałam ją już kilka razy i z przyjemnością przeczytałabym ją jeszcze raz. Z ręką na sercu mogę polecić ją osobie w każdym wieku. Nawet mój tata bardzo lubi czytać ze mną tę książkę.
Polecam.


Lekcje biblioteczne

W październiku uczniowie klas młodszych uczestniczyli w lekcjach  bibliotecznych pod tytułem: „Czytam sobie w bibliotece”. W klasach trzecich zaproponowano serię czytelniczą „Magiczny domek na drzewie”  Mary Pope Osborne. Uczniowie zapoznawali się z fragmentami ksiązki „ Zmierzch w krainie dinozaurów”. Rozpoznawali prehistoryczne gady w książkach popularnonaukowych, kolorowali dinozaury oraz uzupełniali swoje biblioteczki o książki, które chcieliby przeczytać. W klasach drugich omówiono serię na przykładzie książki Rafała Witka „Maja na tropie jaja”. Na początku dzieci przedstawiły regulamin biblioteki i  sposób obchodzenia się z książkami, a następnie czytały fragmenty książki i opowiadały o podróżach. Pierwszaki po raz pierwszy odwiedziły bibliotekę, zapoznały się z jej księgozbiorem, regulaminem, oraz odpowiadały jak należy dbać o książki. Na koniec każdy mógł  wypożyczyć książkę.


Październik - miesiącem  bibliotek szkolnych.
Biblioteka szkolna w Miesiącu bibliotek szkolnych zorganizowała dla klas IV – VII konkursy czytelnicze. Dzieci mogły się rywalizować o :
Mistrza głośnego czytania  - Dzieci czytały wybrane fragmenty z książki Joanny Olech 
 „Dynastia Miziołków”. Oceniano bezbłędność czytania i interpretacje tekstu.
Mistrza ciekawej historyjki – Czteroosobowe drużyny wyklejały  historyjkę dotyczącą czytania. Oceniano treść, spójność historyjki oraz estetykę wykonania.
Mistrza ładnego pisania – Dzieci dowolną techniką przepisywały podany tekst, który musiały ozdobić rysunkami, zgodnymi z tekstem. Oceniano bezbłędność przepisywanego tekstu, połączenie grafiki z tekstem.
Mistrza znaku biblioteki SP 17  - Dzieci miały wykonać dowolną techniką graficzny znak biblioteki  szkolnej. Oceniano sposób wykonania, trafność projektu.
Wszystkie prace zostaną wywieszone na korytarzu szkolnym  i uczniowie  będą mogli wskazać mistrzów danej konkurencji. Wyniki zostaną podane w listopadzie.Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem
Koło biblioteczne zaprosiło na spotkanie z Kubusiem Puchatkiem klasy 1-3 w ramach klubu czytelniczego „Fani Kubusia Puchatka”.
Przygotowując się do zajęć dzieci z kółka wykonały rysunki przyjaciół Puchatka, poszukały w księgozbiorze książek o Kubusiu oraz opracowały krzyżówkę i  zagadki. Uczniom klas 1-3 przedstawiły historię misia z wykorzystaniem prezentacji komputerowej oraz przeczytały wybrane fragmenty z Kubusia Puchatka A.A. Milne.
Na koniec spotkania dzieci otrzymały legitymację klubu, zakładki i kolorowanki.Rok szkolny 2017/2018 rozpoczęty!

Dookoła Świata z Małym Księciem
10 października 2017 roku odbyło się spotkanie klas VII się z kolekcjonerem książek, panią Jowitą, która jest w naszej szkole psychologiem. Jest to osoba, która uwielbia czytać i tę pasję chciała przekazać uczniom. Siódmoklasiści mogli obejrzeć część, dużej kolekcji  „Małego Księcia”, około 100 egzemplarzy, wydanej w kilkudziesięciu językach świata i  posłuchać o pasji pani Jowity. Na koniec zajęć wykonali zadania związane z różnymi wydaniami książki.


Ostatnia aktualizacja ( wtorek, 03 kwiecień 2018 )
Zegar
Filmoteka SzkolnaSerwis Miejski Gorzów Wlkp. www.gorzow.pl

Lokalny portal informacyjny

Wojewódzki Ośrodek Metodyczny www.womgorz.edu.pl

Kuratorium Oświaty

Ministerstwo Edukacji Narodowej www.men.gov.pl/

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu www.oke.poznan.pl

Centralna Komisja Egzaminacyjna www.cke.edu.pl

Portal oświata www.oswiata.org.pl

Głos nauczycielski www.glos.pl